Що краще від пухирів після опіку

Як лікувати опіки з пухирями в домашніх умовах промити опік під прохолодною проточною водою; нанесіть протиопіковий крем або гель з знеболюючим ефектом тонким шаром; накласти бинт на місце опіку після обробки; обробляти опік з пухирем та міняти пов'язку щодня.

Чим мазати опік із пухирями?

Для обробки пухирця, що лопнув, від опіку можна використовувати антисептичні засоби, такі як перекис водню, хлоргексидин або мірамістин. Вони допоможуть запобігти інфікуванню рани та сприяють її загоєнню.

Яка мазь допомагає від пухирів?

До таких засобів відносяться Дексапантенол (Бепантен), Левосин – протимікробна та протизапальна мазь, Метилурацил, Солкосерил гель, Базірон гель.

Як довго проходить пухир після опіку?

Перші бульбашки з'являються вже через кілька хвилин після опіку, проте ще протягом 1 доби можуть утворюватися нові бульбашки, а вже існуючі збільшуватися в розмірах. Якщо перебіг хвороби не ускладниться інфікуванням рани, то загоєння настає через 10-12 днів.

Paramedic.ua
Що робити після опіку? Як лікувати опіки та які засоби допомагають у лікуванні

Самостійне лікування опіку: що можна та що не можна використовувати?

Майже кожна людина переживала опік у якийсь момент свого життя, зокрема термічний, хімічний чи сонячний. Часто незначні опіки можна лікувати за допомогою домашніх засобів. В інших випадках потрібна негайна медична допомога.

Для опису тяжкості опіків використовують 4 ступені: І — найменш важкий опік, який уражає тільки зовнішній шар шкіри, ІІ — також найменш сильний опік, який уражає глибші шари шкіри, ІІІ — сильний опік, який уражає всі шари шкіри, ІV — найсильніший опік, що спричиняє пошкодження кісток та суглобів.

Опіки І або ІІ ступеня тяжкості, як правило, можна успішно лікувати в домашніх умовах, і вони гояться протягом 7–10 днів та 2–3 тижнів відповідно. Опіки ІІІ та ІV ступеня тяжкості потребують медичної допомоги. Типові ознаки та симптоми опіків І ступеня – почервоніння, чутливість або біль, незначне набрякання, «злагодження» верхнього шару шкіри; ІІ ступеня – сильне почервоніння, значна хворобливість шкіри, пухирі, які можуть лопатися.

Існує багато потенційних домашніх засобів для лікування опіків. Найбільш ефективні та безпечні з них такі.

Прохолодна вода. При опіку І або ІІ ступеня застосування прохолодної води на уражену ділянку заспокоїть подразнену шкіру та запобігатиме подальшій травмі від опіку. Уражену ділянку слід тримати під холодною водою протягом 20 хв. Це також зменшить виразність або усуне біль від опіку.

Очищення опіку. Після охолодження місця опіку потрібно ретельно очистити. Для цього підійде м'яке антибактеріальне мило. Очищення опіку допоможе запобігти інфекції, яка може ускладнити загоєння опіку та вимагати медичної допомоги.

Пов'язка. Невеликі опіки І ступеня навряд чи вимагатимуть пов'язки. Навіть при опіках ІІ ступеня із закритими бульбашками може не знадобитися пов'язка.Однак, якщо опік локалізований у місці, де відбувається натирання шкіри або її зіткнення з різними поверхнями, це означає, що туди може потрапити бруд. У такому разі може знадобитися пов'язка. Важливо накласти на опік вільну пов'язку і застосовувати клейкі пов'язки безпосередньо на рані.

Антибіотики. Коли при опіку ІІ ступеня відкриваються бульбашки, може знадобитися використання антибактеріальної мазі або крему. Це допоможе запобігти зараженню рани і допомогти їй швидше зажити.

Знеболюючі препарати. Навіть опіки І або ІІ ступеня болючі доти, доки вони не заживуть. Тому людині може знадобитися прийом знеболювальних засобів. Найкращий вибір у такій ситуації — ібупрофен.

Захист від сонця. Вплив УФ-випромінювання може погіршити стан опіку. Тому не варто носити на сонці відкритий одяг, який не прикриває опіку.

Алое вера. Ця рослина показала деякі потенційні перспективи в лікуванні опіків. Його компоненти мають протизапальні властивості, сприяють загоєнню ран і перешкоджають зростанню бактерій.

Мед. Дослідження показали, що компоненти меду мають протизапальні та антибактеріальні властивості. Пов'язки з медом можуть допомогти простерилізувати місце опіку та запобігти розвитку інфекції. Він також заспокоює подразнену шкіру, зменшуючи цим вираженість больових відчуттів.

Що не можна використовувати для лікування опіку

Деякі народні способи лікування опіків можуть завдати шкоди, тому не варто використовувати з цією метою:
олії. Вони утримують тепло, тим самим посилюючи опік;
сирі яйця. Немає доказів, що сире яйце допомагає при опіку.Навпаки, це може спровокувати інфікування опікової поверхні;
лід. Багато людей вважають, що краще використовувати кригу, а не прохолодну воду для допомоги при опіку. Однак крига може завдати більше шкоди, ніж користі, і ще більше дратувати спалену шкіру. У деяких випадках людина може відчувати холодовий опік від впливу льоду;
зубна паста. Деякі люди вважають, що використання зубної пасти у місці локалізації опіку може допомогти впоратися із проблемою. Фактично нестерильна зубна паста може обумовлювати поширення бактерій у місці ураження.

Більшість людей із опіками І або ІІ ступеня повністю відновлюються протягом короткого часу. Проте слід стежити, щоб у ранову поверхню не потрапила інфекція. Якщо є підозра на інфекцію, рана покриває велику площу або не гоїться протягом певного проміжку часу, слід звернутися за медичною допомогою для подальшого лікування.

Опіки: сучасні підходи щодо вибору ефективних методів лікування

Проблема надання медичної допомоги пацієнтам з опіками залишається однією з найактуальніших, оскільки показники опікового травматизму в Україні значно вищі за середньоєвропейські та становлять 14,5 на 10 тис. населення (у Європі цей показник в середньому менше 10 на 10 тис. населення) 1 . Успіх лікування, а часом і життя потерпілого часто залежать від своєчасності та повноти надання медичної допомоги у перші години та добу з моменту травми. В Україні розроблено та використовується в більшості випадків класифікація опікових ран за глибиною поразки, запропонована на ІІ Конгресі хірургів України (Донецьк, 1998), затверджена та рекомендована для використання у 2002 р.ХХ З'їздом хірургів України. Відповідно до даної класифікації за глибиною поразки опікові рани поділяються чотирма ступеня незалежно від своїх етіології та віку потерпілого.

При термічних опіках шкірних покривів, що виникають від дії високої температури, відзначають порушення білкових структур клітин шкірних покривів та їх загибель. При цьому чим вище температура і довше відбувається вплив, тим глибше ураження шкіри і більша вираженість його симптомів. Після опіку людина часто діє нераціонально, біль, що виникає внаслідок цього, заважає концентрації, а в голові відразу ж спливає безліч корисних і марних порад. Що ж слід робити після опіку?

По-перше, необхідно заспокоїтися та оцінити ступінь термічного ушкодження, оскільки саме від цього і залежатиме вибір ефективної тактики лікування.

I ступінь: епідермальний опік – гіперемія шкірного покриву, інтерстиціальний набряк. Самостійне загоєння таких ран завершується протягом 5-12 днів без утворення рубців та інших наслідків.

II ступінь: дермальний поверхневий опік – утворюється оголена дерма та/або відшарований роговий шар епідермісу. Надалі виникають напружені бульбашки, формується тонкий некротичний струп світло-жовтого, світло-коричневого або сірого кольору в залежності від етіологічного опіку і характеру некрозу. При неадекватному лікуванні або великих ураженнях опіки ІІ ступеня можуть заглибитись за рахунок невідновленої мікроциркуляції в зоні паранекрозу та перетворитися на опіки ІІІ ступеня.

III ступінь: дермальний глибокий опік – відшарування епідермісу на великій площі, поширені бульбашки, що зливаються, або наявність уривків епідермісу, білуватий, мармуровий або багряний колір оголеної дерми, наростаючий набряк в зоні опіку, ураження тканин до поверхневої фасції.

IV ступінь: субфасціальний опік – пошкодження та/або оголення тканин, розташованих глибше за власну фасцію або апоневроз. Специфіка таких опіків пов'язана з вторинними змінами, що розвиваються в тканинах внаслідок субфасциального набряку, прогресуючого тромбозу судин і навіть ушкодження внутрішніх органів (при високовольтних електричних опіках). Від точності визначення площі ураження та глибини опіку залежить тактика подальшого лікування.

У цілому нині опіки прийнято вважати небезпечним станом, які потребують серйозного підходи до лікування. Залежно від певної міри опіку вибирається лікування домашніх умовах чи стаціонарі.

При І ступеня опіку перша допомога та лікування надаються в домашніх умовах. Спостерігаються симптоми почервоніння покривів шкіри, невелике набрякання, а також хворобливі відчуття. Так як при I ступеня шкірний покрив ушкоджується незначною мірою, то одужання настає протягом 1 тиж.

II ступінь вважається небезпечнішою, оскільки при ній виникають пухирі, схильні до лопання. Цей процес може призвести до небезпечного інфікування рани, що, у свою чергу, може призвести до утворення рубців та шрамів після опіку. Тому використовується загоювальна мазь після опіку з антибіотиком або антисептиком у складі. Алгоритм лікування включає застосування мазі, щоденну зміну асептичної пов'язки та знеболювання за потреби.

III ступінь вважається небезпечною для здоров'я та життя людини. У місці опіку виявляють струп чорного чи коричневого кольору. Шкірні покриви повністю знищені фактором, що впливає. При опіках ІІІ ступеня пацієнт повинен бути терміново госпіталізований, щоб уникнути больового шоку та серйозного інфікування.

При IV ступеня до травматичного процесу залучаються м'язи і навіть кістки. Надання першої допомоги полягає у терміновій госпіталізації та застосуванні протишокової терапії.

Таким чином, лікування пацієнта з опіком І та ІІ ступеня слід проводити в домашніх умовах, а більш тяжкі стани при опіках ІІІ та ІV ступеня необхідно лікувати тільки стаціонарно у спеціальних опікових чи комбустіологічних відділеннях.

Після того, як ми визначилися зі ступенем термічного ураження і, відповідно, з необхідним амбулаторним або стаціонарним лікуванням, необхідно вибрати не тільки ефективний препарат для лікування І та ІІ ступеня опіку, але й оптимальну лікарську форму. Так, препарати, що застосовуються для лікування опіків на різних стадіях, бувають декількох видів – це аерозолі (спреї), креми, мазі, гелі та пов'язки.

За наявності термічних ушкоджень І ступеня, коли контакт із раною викликає сильні хворобливі відчуття, рекомендується використовувати спреї. Препарат у формі спрею доречний при сонячних опіках, котрим характерні I ступінь та великі ділянки ураження. Протиопіковий спрей легко і безболісно розпорошується на уражену поверхню, дозволяючи уникнути додаткового контакту з великою і болісною ділянкою шкіри.

Всі ми знаємо, що шкіра – це найбільший орган в організмі людини, який виконує важливі функції: покривну, захисну, видільну, регуляторну.Щодня шкіра піддається впливу різних факторів, що ушкоджують: фізичних, хімічних, біологічних. За роки еволюції шкіра навчилася сама себе відновлювати за різних ушкоджень. Але іноді ми маємо допомогти їй відновити свою цілісність. Так, при опіках І ступеня рекомендується використовувати препарати, що сприяють загоєнню та відновленню шкіри. Почервоніння шкірних покривів свідчить про наявність запального процесу, отже, потрібний препарат протизапальної дії. Незважаючи на порівняльну незначність ураження шкіри при опіку І ступеня, все-таки присутні хворобливі відчуття у вигляді печіння або стягування шкіри. А після того, як опік проходить, можна виявити, що шкіра в області нещодавнього опіку втратила свою еластичність і виглядає не так свіжо та привабливо, як раніше. Це неприємне відкриття, особливо якщо це шкіра в області обличчя чи видимих ​​ділянок тіла.

При опіках першого ступеня використовується декспантенол. Потрапляючи на шкіру, декспантенол перетворюється на пантотенову кислоту, яка є частиною коферменту А — кофактору численних енергопродукуючих реакцій. Саме в такій формі декспантенол і бере участь у регенерації шкіри та слизових оболонок, нормалізує клітинний метаболізм, прискорює розподіл клітин, підвищує міцність колагенових волокон. Препаратів на основі декспантенолу безліч, проте кожна з розроблених композицій має відмінності.

Серед декспантенолів різних виробників на аптечній полиці виділяється давно і добре відомий німецький лікарський засіб «Пантенол спрей» компанії «Др. Герхард Манн, Хем.-Фарм.Фабрик ГмбХ» («Валеант Фармасьютікалз»), до складу якого входять не тільки декспантенол, а й ретельно підібрані допоміжні компоненти — віск рідкий легень, олія мінеральна легеня, пропеленти (бутан, ізобутан, пропан). У цьому збалансованому складі кожен елемент має свою точку застосування, що дозволяє максимально ефективно допомогти пацієнтові з опіком і вплинути на всі скарги, які зазвичай пред'являють у такій ситуації.

Завдяки широкій терапевтичній дії декспантенолу, насамперед мембранопротекторному, протизапальному та антиоксидантному, зменшується вираженість запалення та пошкоджені тканини швидше регенерують, прискорюється загоєння.

Будь-який опік супроводжується болем, тому до складу німецького лікарського засобу «Пантенол спрей» введено пропеленти (бутан, ізобутан, пропан) для охолодження шкіри, надання знеболювального ефекту та посилення протизапальної активності декспантенолу.

Важливим моментом у лікуванні опіків є створення умов загоєння ран. Для цього пошкоджену ділянку шкіри рекомендується зволожувати та розгладжувати. Так, віск рідкий легкий у складі лікарського засобу «Пантенол-спрей» компанії «Др. Герхард Манн, Хем.-Фарм. Фабрик ГмбХ» («Валеант Фармасьютікалз») зменшує втрату вологи шкірою і тим самим сприяє її зволоженню, а масло мінеральне легеня підвищує еластичність шкіри. Це призводить не тільки до загоєння, а й усунення неприємного відчуття стягнутості шкіри та відновлення її здорового та доглянутого вигляду.

Таким чином, на думку фахівців, німецький препарат «Пантенол-спрей» компанії «Др. Герхард Манн, Хем.-Фарм.Фабрик ГмбХ» («Валеант Фармасьютікалз») — це обґрунтований вибір для лікування опіків І ступеня, який надає комплексний вплив — лікує і одночасно доглядає обгорілу шкіру. Саме з таким оптимально збалансованим складом «Пантенол-спрей» компанії «Др. Герхард Манн, Хем.-Фарм. Фабрик ГмбХ» («Валеант Фармасьютікалз») був зареєстрований в Україні як лікарський засіб ще 1996 р.

Як правильно застосовувати «Пантенол спрей»? При розпиленні важливо тримати балон вертикально клапаном вгору. Щоб одержати якісну піну, необхідно енергійно струшувати балон перед кожним використанням. Потім рівномірно розпорошувати на уражені ділянки шкіри один або кілька разів на добу.

За наявності термічних пошкоджень II ступеня на шкірі виникає пухир, що містить прозору рідину – плазму, яка просочується через пошкоджені тканини. Якщо правильно обробляти пухирі після опіку, то запалення і нагноєння вдасться уникнути, і під пухирем почне утворюватися новий шар шкіри, а через 1 або 2 тижні пошкоджена ділянка підсохне і відокремиться. На місці пухиря, як правило, залишається світло-рожева пляма – нова молода шкіра. При несприятливому розвитку подій на пошкодженій ділянці шкіри може розвинутись інфекція, тоді виникають запалення та нагноєння пухиря. Запальний процес призводить до підвищення температури тіла, ознобу, слабкості, а відновлення після опіку стає тривалішим. В результаті інфекція може призвести до утворення рубців та шрамів після опіку.

Відомо, що рубцеві контрактури та деформації можуть формуватися не тільки при глибоких опіках, а й при спонтанному загоєнні опіків ІІ ступеня. При цьому регенерація, в результаті якої утворюється тонкий рубець, має назву репаративної (неповної) регенерації або репарації. При порушенні процесів репарації такі рубці перетворюються на гіпертрофічні, які завдають страждання пацієнтам і потребують тривалого консервативного та оперативного лікування. Більшість авторів відзначають, що процесу рубцеутворення зазвичай передує тривале незагоєння опікових ран, протягом яких було ускладненим і нераціонально проводилося місцеве лікування. Тому при навіть обмежених за площею опіках II ступеня велике значення має місцева консервативна терапія, спрямована на швидке та повноцінне відновлення шкірного покриву, що є фактично профілактикою утворення післяопікових рубців. Тому в другій фазі опіку застосовуються препарати, що запобігають вторинному інфікуванню, захищають тканину від механічного пошкодження, пригнічують мікроорганізми, що запобігають утворенню рубця і прискорюють процес загоєння.

У першу добу та протягом кількох наступних днів після опіку лікарі радять застосовувати мазі з антимікробною дією. Найбільш безпечні засоби, що містять срібло. На фармацевтичному ринку України добре відомий лікарський засіб «Аргосульфан®» крем, до складу якого входить сульфатіазол срібла. Він є протимікробним засобом, що має широкий спектр антибактеріальної дії щодо грампозитивних і грамнегативних бактерій.Особливість препарату «Аргосульфан®» полягає в тому, що іони срібла посилюють антибактеріальну дію сульфаніламіду. Крім того, відомо, що опіки II ступеня супроводжуються більш вираженим больовим симптомом, ніж опіки I ступеня , а срібні креми мають знеболювальну дію.

За результатами досліджень, 70% пацієнтів не тільки з опіками II ступеня, але і більш глибокими ушкодженнями, відзначали купірування болю відразу після нанесення срібного крему і ще 20% пацієнтів – протягом 30 хв після нанесення. Таким чином, у 90% випадків срібний крем надавав знеболювальну дію. Відомо також, що сульфатиазол срібла покращує кровообіг, посилює проліферацію кератиноцитів та активність фібробластів, що у комплексі стимулює регенерацію тканини та прискорює загоєння. У той же час срібний крем має гідрофільну основу з оптимальним для шкіри рівнем рН, попереджає надлишкове висихання тканини та рубцеві деформації, тому не тільки прискорює загоєння, але й сприяє загоєнню опікової рани без утворення рубця. Таким чином, «Аргосульфан®» захищає рану від інфекції, формує захисний шар на поверхні рани, підтримує її адекватну вологість та сприяє загоєнню. Важливо те, що «Аргосульфан®» показаний для застосування у дорослих та дітей з 3-місячного віку.

Таким чином, своєчасне та патогенетично обґрунтоване місцеве лікування відіграє значну роль у забезпеченні неускладненого перебігу опіків. I і II ступеня , допомогу за яких можна надавати в амбулаторних умовах. Кожен спеціаліст фармації та медицини у разі звернення до нього пацієнта з опіком може і повинен зорієнтувати потерпілого у виборі ефективного способу лікування.За наявності опіку І ступеня рекомендується застосовувати німецький лікарський засіб «Пантенол спрей» компанії «Др. Герхард Манн, Хем.-Фарм. Фабрик ГмбХ» («Валеант Фармасьютікалз»). Препаратом вибору для місцевого лікування поверхневих та прикордонних опіків II ступеня та глибших поразок є «Аргосульфан®» крем.

Еліна Супрун,
доктор медичних наук, професор кафедри
загальної фармації та безпеки ліків
Інституту підвищення кваліфікації
спеціалістів фармації, Національний
фармацевтичний університет, Харків

Інформація для професійної діяльності медичних та фармацевтичних працівників. ПАНТЕНОЛ СПРЕЙ. склад. 100 г нашкірної піни містить 4,63 г декспантенолу. Код АТХ. D03A X03. Показання до застосування. Застосовувати при різних пошкодженнях шкіри та слизових оболонок, у тому числі саднах, опіках, асептичних післяопераційних ранах, трансплантантах шкіри, бульозному та пухирчастому дерматиті. Р.С. № UA/4438/01/01 з 12.05.2016 до 12.05.2021 р. АРГОСУЛЬФАН®. склад. 1 г препарату містить сульфатіазолу срібла 20 мг. Код АТХ. D06В А02. Показання до застосування. Опіки всіх ступенів тяжкості різного походження (зокрема термічні, сонячні, хімічні, ураження електричним струмом, променеві), обмороження. Пролежні, трофічні виразки гомілок різного генезу (у тому числі при хронічній венозній недостатності, облітеруючому ендартерії, порушення кровопостачання при цукровому діабеті, бешихі). Гнійні рани, побутові травми (порізи, садна). Інфіковані дерматити, контактний дерматит, ускладнене імпетиго, мікробна екзема, стрепто- та стафілодермія. Р.С. № UA/1031/01/01 з 30.05.2014 до 30.05.2019 р.Препарати мають протипоказання та побічні ефекти. З повною інформацією про лікарські засоби можна ознайомитись в інструкціях із застосування.


1 Фісталь Е.Я., Самойленко Г.Є., Сперанський І.І., Солошенко В.В., Лаврухін Ю.М. Надання медичної допомоги обпаленим на догоспітальному етапі// Гострі та невідкладні стани на практиці лікаря. – 2009. – № 6 (19). – С. 32–37.

RAF №PAN-UA1706-84-01,
погоджено 06.2017

Хочете завжди бути в курсі останніх новин фармацевтичної галузі?
Тоді підписуйтесь на «Щотижневик АПТЕКА» у соціальних мережах!