Температура падає, що робити

Що робити, якщо температура тіла знижується?

Що робити при зниженій температурі? При легкому переохолодженні необхідно якнайшвидше зігрітися – для цього слід переміститися в тепле приміщення, звільнитися від мокрого та холодного одягу, одягнутися в сухий і теплий і випити теплий неалкогольний напій.

Що буде, якщо температура падає?

Зниження ректальної температури у людини до +33-32 ° і нижче викликає сонливість, затьмарення свідомості; до +30 °С та нижче викликає зниження основного обміну, гіпотонію, брадикардію, брадипное, втрату свідомості; до +25 °С і нижче становить загрозу життєдіяльності; до +23-20 ° і нижче – незворотно, настає клінічна …

Що робити, якщо температура тіла впала до 35 градусів?

«Звернутися до лікаря необхідно, якщо температура тіла вище 37 °С або нижче 35,5 °С. Температура може виникнути і натомість порушення роботи нервової, ендокринної чи серцево-судинної систем, і навіть викликана хронічними інфекціями, інвазіями паразитів, зокрема. глистів, онкологічними захворюваннями.

Invitro
Знижена температура тіла – причини появи, при яких захворюваннях виникає, діагностика та способи лікування

Низька температура тіла (Гіпотермія)

Низька температура тіла

Низька температура тіла (Гіпотермія) – це зниження показників термометра менше 35 градусів. Стан виникає при фізичному та нервовому виснаженні організму, ендокринній патології, інтоксикаціях та інших невідкладних ситуаціях. Для встановлення причин гіпотермії здійснюють фізикальну діагностику, призначають розширені дослідження крові, електрокардіографію та рентгенологічні методи.Для нормалізації низької температури використовують методи фізичного зігрівання, вітамінні та загальнозміцнюючі засоби.

Причини низької температури тіла

Виснаження організму

Незначне зниження температури спостерігається при тривалому дотриманні дієти, коли організм відчуває дефіцит енергетичних сполук та важливих мікроелементів. Уповільнюються всі обмінні процеси, зменшується активність тканинного дихання, скорочувальний термогенез у м'язах стає недостатньо ефективним. Турбує постійна слабкість без видимої причини, бувають головні болі та запаморочення.

Навіть при помірних фізичних навантаженнях швидко відчувається перевтома. Шкіра бліда і холодна на дотик. Температурні значення знаходяться в межах 34-35 ° С. Низька температура служить ознакою виснаження, обумовленого виснажливими спортивними тренуваннями або тяжкою фізичною роботою. Людина відчуває слабкість у тілі, сонливість, апатію.

Подібні прояви характерні й у нервового виснаження. При хронічних стресах порушуються процеси метаболізму, організм нездатний пристосовуватися до умов життя, що змінюються. На перший план виходять емоційні розлади, температурні показники практично ніколи не падають нижче за 34 градуси. Для виключення серйознішої причини гіпотермії слід звернутися до лікаря.

Переохолодження

Гіпотермія виникає при носінні надто легкого одягу в холодну пору року, тривалому перебуванні на морозі, намоканні під дощем або падінні в холодну воду. Якщо показники температури тіла нижче 35 ° С, але вище 32 ° С, розвивається легкий ступінь переохолодження. У цьому періоді спостерігається дрібне тремтіння у всьому тілі, людина намагається рухати руками та ногами, щоб зігрітися.Через активні скорочення жувальних м'язів зуби починають «стукати».

Шкіра швидко набуває синюватого відтінку, який найбільш виражений на кінчиках пальців та обличчі. При низькій температурі в межах 28-32 градусів поступово відбувається пригнічення нервової системи та метаболічних процесів. Внаслідок формування нервово-м'язового та судинного порочного кола тіло більше не підтримує температуру на рівні, необхідному для життєдіяльності.

У міру зниження температури наростає різка слабкість, сонливість, загальна загальмованість, найчастіше починаються галюцинації. При сильній гіпотермії (менше 28 градусів) висока ймовірність зупинки дихання та кровообігу. Ненадання медичної допомоги на будь-якому етапі переохолодження загрожує серйозними ускладненнями аж до смерті.

Вегето-судинна дистонія

Знижена температура тіла при ВСД обумовлена ​​порушенням вегетативної регуляції та розладами мікроциркуляції. Періоди гіпотермії характеризуються слабкістю, тремтінням у ногах, потемнінням в очах. Якщо хворому вчасно не допомогти, він може зомліти. Напади розвиваються періодично, провокуються перебуванням у задушливому приміщенні, фізичними навантаженнями, тривалими стресами. Симптоми найчастіше виникають у молодих емоційно лабільних людей.

Постірусна астенія

У відновлювальному періоді після інфекційного захворювання температура тіла у людини падає нижче, ніж 36 градусів, що пов'язано із виснаженням енергетичних запасів організму та низькою активністю імунної системи. Ознаки гіпотермії, підвищена сонливість та симптоми загального нездужання (слабкість, швидка стомлюваність, розбитість) при поствірусній астенії зберігаються протягом кількох тижнів.

При швидкій ходьбі, фізичній активності відчувається задишка, темніє в очах. Тривалість періоду низької температури залежить від тяжкості перенесеної інфекції та резервних можливостей організму. Через недостатність пристосувальних механізмів у дітей нездужання найчастіше триває довше, ніж у дорослих. Зазвичай стан покращується поступово до повної нормалізації самопочуття та температури.

Гіпоглікемія

При рівні цукру крові менше 3 ммоль/л настає енергетичне голодування мозку та всіх тканин, уповільнюється метаболізм, через що знижується температура тіла. Спочатку гіпотермія незначна, турбують слабкість та запаморочення, на шкірі виступає рясний піт. Якщо причини гіпоглікемії не усунуті, стан погіршується, температура знижується. При вираженому дефіциті глюкози настає глибокий свідомість з падінням цифр термометра до 34 ° С.

Анемії

Зниження температури тіла входить до складу анемічного синдрому, зумовленого низьким рівнем гемоглобіну та еритроцитів у крові. Температурні показники тримаються у коридорі 34-35,5 градусів. Проявами гіпотермії є підвищена стомлюваність, головний біль, миготіння «мушок» перед очима. Погіршується зовнішній вигляд волосся, нігті кришаться і ламаються, змінюються смакові уподобання. Основні причини анемічного синдрому:

  • Дефіцитні анемії: залізодефіцитна, В12- та фолієводефіцитна.
  • Спадкові анемії: серповидно-клітинна, таласемія, мікросфероцитоз Мінковського-Шоффара.
  • Постгеморагічні анемії: при зовнішніх профузних кровотечах, внутрішніх кровотечах, крововиливах в порожнині організму.
  • Апластична анемія.
  • Гіперполіменорея у жінок.

Гіпотиреоз

Недостатнє вироблення гормонів щитовидної залози уповільнює метаболізм і пригнічує ефекти мозкового центру терморегуляції. Ці причини зумовлюють появу постійної низької температури, яка залежить від зовнішніх чинників. Шкіра при гіпотиреозі стає дуже блідою, воскоподібною, через порушення мікроциркуляції випадає волосся. Гіпотермія супроводжується млявістю, розбитістю, відзначається сонливість вдень, навіть після тривалого сну відчувається занепад сил.

Хвороба Аддісона

Кортикостероїди, що виробляються корою надниркових залоз, підвищують обмінні процеси і допомагають у підтримці нормальної температури тіла. При їх недостатньому виробництві першими симптомами стають хронічна втома і сонливість, які поступово посилюються в міру прогресування недостатності надниркових залоз і передують появі інших розладів.

Низька температура тіла розвивається і натомість системних порушень, викликаних патологічним функціонуванням різних органів прокуратури та систем, — падіння артеріального тиску, тахікардії, м'язової слабкості. Поєднання температурних показників менше 32-33 ° С, різкого зниження артеріального тиску, загальмованості або втрати свідомості означає початок аддісоніческого кризу – важкого стану, що вимагає негайного надання лікарської допомоги.

Депресія

При депресії зміна асоціативних зв'язків між півкулями та гіперактивність лімбічної системи порушують роботу центру терморегуляції. Внаслідок цього тіло не може підтримувати нормальну температуру. Температурні значення рідко знижуються менше 34,5 ° С, але тривала гіпотермія. Шкіра, особливо на кінцівках, холодіє, через дисфункцію капілярів з'являється мармуровий малюнок, часто непокоїть патологічна сонливість.

Патологія гіпоталамуса

При дифузних запаленнях або крововиливах в гіпоталамічну область типово стійке падіння температури нижче 32 ° С, погано купіроване зігріванням. При ураженні заднього гіпоталамуса виникає пойкілотермія – коливання температури більш ніж на 1 ° С, пов'язані зі зміною температурних характеристик навколишнього середовища. Якщо людина з пойкілотермією потрапляє до умов холодного клімату, можлива гіпотермічна кома з незворотним ушкодженням мозку.

Інтоксикація організму

Накопичення в крові токсичних сполук та їх проникнення в головний мозок порушує передачу нервових імпульсів та функціональну активність мозкової тканини. Під дією токсинів температура тіла знижується на 2-3 °, швидко погіршується загальний стан – характерна втрата свідомості, пригнічення рефлексів. Відзначається воскова блідість та похолодання шкіри, на лобі виступають краплі поту. Такі симптоми потребують екстреної допомоги для усунення причин інтоксикації.

Невідкладні стани

Температурні показники стрімко знижуються при шокових станах, коли відбувається патологічне розширення поверхневих судин, а тепловіддача підвищується у кілька разів. Загальний стан пацієнтів вкрай тяжкий, температура тіла падає на 3-4 градуси нижче за норму. Різка гіпотермія у поєднанні з низьким артеріальним тиском та болями в грудях вказує на інфаркт міокарда.

Причиною низької температури може стати ішемічний інсульт. При порушенні мозкового кровообігу знижена температура супроводжується парезами кінцівок, розладами чутливості та мови. Можлива приголомшеність, сонливість, короткочасна втрата свідомості. Зниження температури та осередкова неврологічна симптоматика зазвичай наростають поступово. У новонароджених гіпотермія є наслідком асфіксії.

Ускладнення фармакотерапії

Часто до низької температури наводить прийом психотропних препаратів, що пригнічують ЦНС: барбітуратів, бензодіазепінів, клонідину. Побічна дія пов'язана з придушенням м'язового тремтіння і зменшенням теплопродукції, через розширення капілярів шкіри організм швидко втрачає тепло. Лікарські причини викликають гіпотермію лише при недотриманні дозувань або умисному прийомі максимальних доз. Передозування таблеток призводить до сопору або коми І ступеня.

Рідкісні причини

  • Термінальна печінкова недостатність.
  • Сепсис та септикопіємія.
  • Коматозні стани: діабетичний кетоацидоз, уремія, лактатацидоз
  • Ятрогенні фактори: недотримання теплового балансу під час операцій, низька температура у реанімаційних палатах.
  • Ушкодження спинного мозку: хребетно-спинномозкова травма, пухлини, сирингомієлія.

Діагностика

Обстеженням хворого з порушеннями терморегуляції займається спеціаліст-терапевт або лікар швидкої допомоги (при критичній гіпотермії). Обсяг діагностичних заходів залежить від стану пацієнта та ступеня зниження температури. При показниках більше 32° можна виконувати розширені лабораторні та інструментальні дослідження для виявлення причини гіпотермії, при більш низьких значеннях обмежуються базовими методами. Найбільш інформативні:

  • Первинне обстеження. Насамперед для виявлення причини появи у людини низької температури тіла проводять термометрію. Температура частіше вимірюється у прямій кишці, для отримання точної інформації про внутрішню температуру використовують стравохідний зонд. Для оцінки свідомості перевіряють збереження зіниці та больових рефлексів.
  • Аналізи крові. Базовий перелік включає вимірювання рівня глюкози, червоних кров'яних тілець та гемоглобіну.Біохімічний аналіз крові дозволяє виявити високий рівень азоту та сечовини, лабораторні симптоми захворювань печінки. Для діагностики анемій визначають кількість вільного заліза, феритину та трансферину.
  • Гормональний профіль. Для виключення патологій щитовидної залози враховують вміст тироксину та вільного Т3, тиреотропних гормонів гіпофіза. Також слід досліджувати кількість гормонів кори надниркових залоз і катехоламінів. Щоб підтвердити хворобу Аддісона, потрібен стимуляційний тест з АКТГ та інформація про рівні основних електролітів.
  • Електрографічні методи. Всім хворим рекомендована ЕКГ, що дозволяє виявити патогномонічні ознаки – зубець Осборна, подовження інтервалів PQ та QT. Щоб оцінити функціональну активність мозку, призначають ЕЕГ. В умовах стаціонару іноді виконують електроміографію та електронейрографію периферичних нервових стовбурів.
  • Рентгенологічна візуалізація. КТ головного мозку – перше, що необхідно робити для виключення центральних причин низької температури тіла. На знімках можна виявити об'ємні утворення або можливий набряк області гіпоталамуса. Сцинтиграфія щитовидної залози з ізотопами йоду допомагає детальніше вивчити структуру органу.

Лікування

Допомога до встановлення діагнозу

Якщо температура тіла більша за 32°, можна обійтися пасивним зігріванням. Людину загортають у підігріті ковдри або поміщають у ванну з теплою водою, дають гарячий чай. При тривалій гіпотермії та задовільному стані у періоді реконвалесценції специфічне лікування не потрібне – рекомендований сон по 8-10 годин на добу, підвищення калорійності раціону, достатній відпочинок. Якщо причини виявленої низької температури не зрозумілі, потрібна консультація лікаря.

Перша допомога при гіпотермії

Консервативна терапія

При критично низькій температурі ефективно активне зігрівання: теплові вентилятори та грілки, інгаляції теплого зволоженого кисню та внутрішньовенне вливання підігрітих розчинів. В екстрених ситуаціях використовують теплий лаваж та екстракорпоральні методи очищення крові. Для етіотропного та патогенетичного лікування захворювань, що супроводжуються падінням температури тіла людини нижче 36 градусів, призначаються:

  • Вітаміни. При загальному виснаженні організму показані вітаміни групи В, які посилюють нервово-м'язову передачу та покращують трофіку нервової тканини. Альфа-токоферол застосовують як потужний антиоксидант. При сильній слабкості вводять розчини глюкози з вітаміном С.
  • Гормони. Замісна терапія левотироксином дозволяє прискорити процеси метаболізму та термогенезу, відновити нормальну температуру тіла. При хворобі Аддісона необхідні препарати кортизолу, у разі нестачі мінералокортикоїдів додатково вводять альдостерон.
  • Кардіотропні засоби. Ліки стимулюють серцеву діяльність при шоці та інших критичних станах, нормалізують серцевий викид та підвищують артеріальний тиск. Засобами вибору екстреної допомоги є розчини адреналіну або добутаміну, в стаціонарі терапію доповнюють глікозидами.
  • Антидепресанти. Медикаменти є агоністами серотонінових рецепторів, що покращують нейронні зв'язки між різними відділами головного мозку. Нормалізація температури відбувається завдяки стимуляції гіпоталамічного центру та підвищенню скорочувального термогенезу.
  • Антибіотики. Гіпотермія часто маскує прояви тяжкої бактеріальної інфекції, тому за дуже низької температури тіла показані антибіотики широкого спектра.Ліки вводяться внутрішньовенно до нормалізації температурних значень та покращення загального стану.
  • Антидоти. При гострих ознаках інтоксикації використовують універсальні лікарські засоби, які пов'язують чи руйнують різні токсичні речовини. При отруєннях важкими металами, передозуванні медикаментозних засобів ефективний унітіол.

Хірургічне лікування

Для видалення пухлин гіпоталамуса застосовують стереотаксичну хірургію з використанням гамма-ніжа. Операція проводиться після курсу хіміотерапії чи радіотерапії. Гіпотиреоз, що виникає на тлі зобу великих розмірів, потребує хірургічного лікування – від енуклеації вузла щитовидної залози до субтотальної резекції органу. При профузних кровотечах виконують перев'язку пошкоджених артерій чи лазерну коагуляцію судин.

3. Переохолодження – клінічна проблема/ Власенко А.В.// Клінічна анестезіологія та реаніматологія. – 2006 – Т.3, №3.