Як зняти біль при хондрозі в попереку

Чим зняти гострий біль при остеохондрозі?

Перша долікарська допомога при остеохондрозі При шийному остеохондрозі можна сісти, злегка опустивши голову. Якщо захворювання вразило грудний або поперековий відділ хребта, то хворому краще лягти на рівну тверду поверхню. 2) Вживіть знеболювальні препарати. Анальгетики допоможуть усунути больовий синдром.

Як зняти біль у попереку при остеохондрозі?

Лікування остеохондрозу поперекового відділу

  1. Електрофорез – використовуються знеболювальні, протизапальні засоби, процедура зменшує неврологічні прояви захворювання.
  2. Магнітна терапія – змінне магнітне поле знімає запалення.
  3. Ультразвукова терапія – впливає вздовж ураженого відділу хребта.

Що не можна робити при остеохондрозі поперекового відділу?

Людям з остеохондрозом заборонено займатися важкою атлетикою, тенісом, метанням диска, силовими та акробатичними вправами, а також перебувати у статичних позах головою донизу. Неприпустимо стрибати, піднімати тяжкості та присідати з вагами. Оптимальні види спорту – пілатес, йога, аквааеробіка, стрейчінг.

Найз
Вправи при остеохондрозі поперекового відділу хребта: гімнастика для спини, комплекс, фізкультура

Лікування остеохондрозу поперекового відділу хребта

Поперековий остеохондроз – це дистрофічні зміни хребта у поперековому відділі, що супроводжуються порушенням функціональності хребетного стовпа. Міжхребетні диски перестають отримувати поживні речовини у необхідній кількості, втрачають свою еластичність та міцність, простір між хребцями звужується.

Лікування остеохондрозу поперекового відділу хребта

Симптоми остеохондрозу попереку

  • Сильний біль у поперековому відділі хребта;
  • Біль віддає в пах, сідниці та ноги, у деяких випадках – у внутрішні органи;
  • Обмежена рухливість поперекового відділу;
  • Больовий синдром при зміні пози в сидячому або лежачому положенні;
  • напруга м'язів спини;
  • «Простріли» у хребті;
  • Посилення болю зі збільшенням навантажень на уражений відділ (наприклад, під час підйому тяжкостей);
  • Неприємні відчуття у стегні: оніміння, поколювання, відчуття печіння, ломота;
  • Сутулість;
  • Накульгування при ходьбі.

На тлі даних симптомів у хворого розвивається безсоння, порушення апетиту, подразнення та навіть депресії. Тому з появою перших ознак остеохондрозу потрібно негайно звертатися за допомогою до лікаря.

Остеохондроз поперекового відділу: лікування

На первинній консультації лікар збирає анамнестичні дані, проводить огляд, слухає скарги пацієнта. Далі можуть бути призначені консультації лікарів інших спеціальностей та додаткові дослідження:

При остеохондрозі поперекового відділу хребта лікування призначається індивідуально. Тактика терапії залежить від стану пацієнта, стадії розвитку хвороби та симптоматики. В основі лікування лежить остеопатія – це м'яка мануальна терапія для зняття напруги, зменшення болю, покращення крово- та лімфообігу.

Пацієнти відзначають покращення після перших сеансів остеопатичного лікування. Для більшої ефективності терапії остеопатія часто комбінується з лікувальною фізкультурою. Спеціальні вправи вдома чи в залі допоможуть зміцнити м'язовий корсет, покращити рухливість та обмінні процеси у тканинах спини.

Профілактика поперекового остеохондрозу

Для закріплення результату та профілактики остеохондрозу поперекового відділу хребта, потрібно дотримуватись наступних превентивних заходів:

  • Відмова від підняття тяжкості та фізичних навантажень, а також тривалого перебування в положенні сидячи;
  • Ведення рухомого способу життя;
  • Збалансований режим харчування;
  • Виконання періодичних розминок під час сидячої роботи, прогулянки;
  • Нормалізація режиму сну;
  • Виконання програми вправ для спини, розробленої лікарем;
  • Своєчасне лікування захворювань, що провокують захворювання поперекового відділу хребта.

При появі болю або інших дискомфортних відчуттів у спині, шийному або грудному відділі невідкладно записуйтесь на прийом до лікаря-остеопату.

Що таке поперековий остеохондроз?

Медичний експерт - Петрашевич Ганна Олександрівна фотографія

Однією з основних функцій хребетного стовпа є захист спинного мозку 2 . При остеохондрозі відбувається пошкодження структурних елементів хребта – міжхребцевого диска, хребців, зв'язкового апарату, – а згодом і нервових волокон, що відходять від спинного мозку на рівні ураження 1 . У зв'язку з цим страждають функції спинного мозку – чутлива та рухова 2 .

Залежно від того, який відділ хребта вражений, прийнято виділяти шийний, грудний та попереково-крижовий остеохондроз 11 . Ця стаття присвячена поперековому остеохондрозу. Його виявляють у 80% хворих з ураженням периферичної нервової системи, яка представлена ​​нервами поза головним і спинним мозку 3 .

Поки що у традиційній медицині майже немає ефективних методів лікування, які дозволяють не просто прибрати симптоми, а відновити зруйновані ділянки хребців.За статистикою, 10% пацієнтів з остеохондрозом поперекового відділу стають інвалідами 3 . Тому важливо стежити за здоров'ям і розуміти, які саме фактори ведуть до руйнування дисків, що потрібно змінити у своєму способі життя, щоб зупинити розвиток остеохондрозу, і які заходи потрібно вжити, щоб упоратися з змінами, що вже існують.

Причини остеохондрозу поперекового відділу хребта

В основі остеохондрозу лежить руйнування міжхребцевого диска – плоского хрящового утворення, що з'єднує хребці і забезпечує рухливість. Основа диска – це м'яке драглисте ядро, оточене фіброзним (щільним) кільцем. Ядро на 88% складається з води та амортизує рухи хребта при вертикальному навантаженні, наприклад, при піднятті ваги або ходьбі. Функція кільця фіброзу полягає в тому, щоб не дати ядру зміститися від центру хребця. Також правильному розташуванню ядра сприяє безліч зв'язок і м'язовий «корсет» хребта 1,11.

Поперековий остеохондроз фотографія

У віці 35-40 років слабшає кровопостачання ядра диска та його метаболізм, а вміст води у ньому зменшується до 60% 1 . Але вік – не єдина і далеко не головна причина поперекового остеохондрозу.

У розвитку хвороби відіграють роль наступні фактори 1,5,11:

  • тривале становище стоячи, сидячи, особливо у незручній позі;
  • перевантаження хребта, пов'язане з ходьбою на високих підборах;
  • порушення постави, плоскостопість;
  • нервова перенапруга, хронічний стрес;
  • надмірна вага, порушення обміну речовин;
  • слабкий фізичний розвиток;
  • вроджені аномалії будови хребта;
  • спадковість.

Більшість із перелічених чинників пов'язані з сучасним ритмом життя. Він вносить свої зміни до звичок людини, які виявляються дуже шкідливими для хребта.Основна проблема — у дисбалансі між фізичною активністю та можливостями хребта переносити певне навантаження. Якщо м'язи хребта втрачають тонус, але регулярно перенапружуються, навантаження передається на міжхребцеві диски та зв'язковий апарат 11 . З одного боку, за такої ситуації створюються умови для мікротравм 11 , з іншого — зростає ризик застою крові в м'язах, що перешкоджає нормальному кровотоку в них 5 .

Крім того, на поперек припадає найбільше навантаження 11 . А якщо робота пов'язана з підйомом важких речей, різкими рухами, поворотами, згинанням і розгинанням, тиск на міжхребцеві диски багаторазово зростає 11 . Тому зношування міжхребцевих дисків у поперековому відділі частіше спостерігають у людей певних професій – спортсменів, вантажників та водіїв 5 .

Стадії поперекового остеохондрозу

При пошкодженні міжхребцевого диска спостерігається його зміщення з утворенням міжхребцевої грижі 6 але все це відбувається поступово, тому в розвитку хвороби виділяють кілька стадій 6,7 :

  • Для 1 стадії характерний невиражений біль, що виникає при піднятті тяжкості. Пацієнт не переносить тривалі фізичні навантаження, але у спокої біль, зазвичай, не турбує.
  • У 2 стадії зменшується відстань між хребцями, що призводить до защемлення нервових закінчень. З'являються різкі болі (простріл), що віддають у сідницю, стегно і гомілку, що змушують пацієнта приймати вимушене становище з нахилом тулуба у здоровий бік.
  • На 3 стадії руйнується фіброзне кільце і формується міжхребцева грижа.Грижове випинання здавлює або дратує коріння спинного мозку, біль стає сильним, до нього приєднуються порушення чутливості (оніміння кінцівок) та рухової активності (слабкість м'язів ноги або стопи).
  • До 4 стадії виникає виражена деформація хребта, пацієнт пересувається насилу, при цьому больовий синдром може турбувати менше.

Поперековий остеохондроз фотографія

Діагностика

У разі виникнення болю в спині необхідно звернутися до лікаря-невролога. За збором анамнезу слідує огляд пацієнта, під час якого оцінюються обсяг активних та пасивних рухів, м'язовий тонус, силу в кінцівках, рефлекси та чутливість 6 .

З інструментальних методів діагностики застосовуються 6 :

  • магнітно-резонансна томографія (МРТ – метод дослідження пошарової будови використанням магнітних полів);
  • комп'ютерна томографія (КТ – метод дослідження пошарової будови з використанням рентгенівського випромінювання);
  • у поодиноких випадках електроміографія (метод дослідження електричних потенціалів, що виникають у м'язах);
  • функціональна спондилографія (рентгенологічне дослідження будь-якого відділу хребта).

Може додатково знадобитися консультація уролога, гінеколога та проктолога 1 .

Прогноз захворювання

Найчастішим ускладненням поперекового остеохондрозу є хронічний біль, що знижує працездатність та якість життя пацієнта. На фінальних стадіях захворювання може знижуватися чутливість та рухова активність, аж до повного паралічу, що веде до інвалідизації пацієнта 5,7. Саме тому важливо своєчасно звернутися за допомогою до фахівця.

Методи лікування болю при поперековому остеохондрозі

Головний прояв остеохондрозу поперекового відділу хребта – больовий синдром, що обмежує рухливість, що знижує працездатність та якість життя пацієнтів. Виходячи з цього, лікувальні заходи в терапії даного захворювання в першу чергу повинні бути спрямовані саме на знеболювання 4 .

Поперековий остеохондроз фотографія

Біль при остеохондрозі поперекового відділу хребта буває 4:

  • гостра – триває до 6 тижнів;
  • підгостра – від 6 до 12 тижнів;
  • хронічна – понад 12 тижнів.

У лікуванні остеохондрозу виділяють консервативний (нехірургічний) та оперативний методи 8 . Терапія підбирається індивідуально, залежно від стану хворого, його скарг та даних, які виявив лікар під час обстеження 4 .

Для усунення больового синдрому застосовується комплексна медикаментозна терапія 7 .

Серед препаратів, що призначаються лікарем, можуть бути 4,7:

  • міорелаксанти;
  • спазмолітики;
  • аналгетики;
  • нестероїдні протизапальні препарати;
  • трициклічні антидепресанти;
  • протисудомні препарати;
  • хондроїтин сульфат та глюкозамін.

Для симптоматичного лікування болю в спині успішно використовуються нестероїдні протизапальні препарати 15 . З цієї фармакологічної групи лікар може призначити препарати, що містять напроксен 15 , наприклад, МОТРИН ®, який призначений для дорослих пацієнтів та підлітків віком від 15 років. Одного прийому МОТРИН достатньо до 12 годин 12 . При цьому слід мати на увазі, що дозування та кратність прийому препарату визначає лікар.

Препарат Мотрін®

Ще в 90 роках пацієнтам з болем у нижній частині спини рекомендували обмежити активні рухи та дотримуватися суворого та тривалого постільного режиму. Цей підхід не виправдав себе: виявилося, що тривалий фізичний спокій шкідливий, оскільки у такому стані порушується м'язова функція.А це, у свою чергу, призводить до того, що біль стає хронічним і навіть нерідко посилюється. За даними досліджень, гострий біль у попереку менше турбує активних пацієнтів. Тому, уникаючи постільного режиму і дотримуючись рекомендацій лікаря, можна одужати швидше 13,14 .

Немедикаментозна терапія

Важливе місце в терапії поперекового остеохондрозу займає лікувальна фізкультура 5,10,11. Щоб запобігти розвитку хвороби та полегшити її симптоми, м'язи попереку потрібно тримати в тонусі. Дозоване фізичне навантаження та вправи допомагають зміцнити м'язовий корсет, збільшити обсяг рухів та попередити ускладнення 5,11 .

Є різні комплекси, які зазвичай входять такі вправи як «велосипед», «ножиці», підйом корпусу, виконувані у лежачому положенні 11 . Корисно робити вправу «складний ніж»: лежачи на спині, потрібно притиснути стегна до грудей, а голову до колін, «складаючись» як складаний ніж. Усього рекомендується робити вправу 10 разів. Також при остеохондрозі допомагає лікувальне плавання 5 .

Тренування краще проводити під контролем фахівця з лікувальної фізкультури, оскільки багато вправ дозволено лише в міжприступний період, а нахили тулуба вперед під певним кутом можуть змістити диск ще більше 5,11.

Крім лікувальної фізкультури, при поперековому остеохондрозі використовують 5,10:

  • корсети;
  • "витяг" хребта;
  • мануальну терапію та масаж;
  • фізіотерапію (магнітотерапію, лазеротерапію, ультразвукову терапію);
  • голкорефлексотерапію.

Поперековий остеохондроз фотографія

Враховуючи, що остеохондроз у запущених випадках може призвести до ускладнень, важливо у будь-якому віці уважно ставитись до хребта. Профілактика хвороби та больового синдрому потребує активних дій – нормалізації ваги, підбору зручного взуття та регулярної фізичної активності. При сильному болю слід проконсультуватися з лікарем, який підбере оптимальне лікування.

Інформація у цій статті має довідковий характер і не замінює професійної консультації лікаря. Для встановлення діагнозу та призначення лікування зверніться до кваліфікованого фахівця.

Література:

  1. Біктимиров Р.Г., Кедров А.В., Кисельов А.М., Качков І.А., Остеохондроз хребта – Альманах клінічної медицини – 2004р. С.329,330,333,334, https://cyberleninka.ru/article/n/osteohondroz-pozvonochnika/viewer
  2. Анатомія людини: навч. -Метод. посібник / М. В. Улітко, І. М. Петрова, А. А. Якимов; [Під заг. ред. М. В. Улітко]; М-во науки та вищої. освіти Ріс. Федерації, Урал. федер. н-т. – Єкатеринбург: Вид-во Урал. ун-ту, 2018. – 88 с. ISBN 978-5-7996-2447-7
  3. Олійник А.Д., Ковальов С.А. // Критерії комплексної оцінки вогнищ поперекового остеохондрозу//Bulletin of the International Scientific Surgical Association – 2008 С. 84 https://cyberleninka.ru/article/n/kriterii-kompleksnoy-otsenki-ochagov-poyasnichnogo-osteohondroza/viewer
  4. Нікіфоров А.С., Авакян Г.М., Мендель О.І., Сучасні підходи до лікування ускладнень остеохондрозу хребта – РМЗ №26 від 26.11.2010 – С.1633 https://www.rmj.ru/articles/nevrologiya/Sovremennye_podhody_k_lecheniyu_osloghneniy_osteohondroza_pozvonochnika/
  5. Величко Т. І., Лоскутов В. А., Лоскутова І. В. // ЛФК та ​​лікувальне плавання в ортопедії// 2014р. -2.5 – Остеохондроз https://monographies.ru/en/book/section?id=7270
  6. Гуща А.О., Коновалов Н.А., Древаль О.М., Гринь А.А., Джинджихадзе Р.С., Арештов С.О., Древаль М.Д., Кащеєв А.А., Вершинін А .В., Асютін Д.С., Королишин В.С., Клінічні рекомендації з діагностики та лікування гриж міжхребцевих дисків попереково-крижового відділу хребта. – 2014р – С.4,7,8 http://www.mst.ru/information/manual/lumbar_disc_herniation.pdf
  7. Пилипович А.А., Лікування та профілактика остеохондрозу – 2015р. – С.1,17,18,19 https://cyberleninka.ru/article/n/lechenie-i-profilaktika-osteohondroza/viewer
  8. Родічкін П.В., Шаламанов Н.С.Патофізіологічне обґрунтування комплексної терапії міжхребцевих гриж-2012р.-С.32 https://www.vmeda.org/wp-content/uploads/2016/pdf/31-36.pdf
  9. Інструкція з медичного застосування препарату Мотрин таблетки, Рег.номер Р N002874/01 //https://www.motrin.ru/o-motrin
  10. Бучакчийська Н.М., Марамуха В.І., Марамуха А.А., Марамуха І.В., Немедикаментозне лікування хворих з неврологічними проявами остеохондрозу поперекового відділу хребта – Наука про життя та здоров'я – 2013р. С.104 https://cyberleninka.ru/article/n/nemedikamentoznoe-lechenie-bolnyh-s-nevrologicheskimi-proyavleniyami-osteohondroza-poyasnichnogo-otdela-pozvonochnika-sovremennyy/viewer
  11. Лікувальна фізкультура при остеохондрозі хребта: навчальний посібник / О. В. Безрукова, Г. І. Булнаєва; ГБОУ ВПО ІГМУ МОЗ Росії. – Іркутськ: ІДМУ, 2013. – 58 с.
  12. Фрік та співавт. Ефективність та безпека напроксену натрію та ібупрофену щодо знеболювання після хірургічного втручання на порожнини рота. Поточні терапевтичні дослідження. 1993; 54 (6): 619-27.
  13. Клінічні поради. Діагностика та лікування скелетно-м'язових (неспецифічних) болів у нижній частині спини. Російське міжрегіональне суспільство з вивчення болю. 2021
  14. Cochrane Database of Systematic Reviews. (2010.) “Advice to rest in bed versus advice to stay active for acute low-back pain and sciatica.”
    https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20556780/
  15. Svetoslav Nikolaev Stoev, Stanislav Radoslavov Gueorguiev, Vasil Georgiev Madzharov, Hristina Viktorova Lebanova (2021).